Pasaport Randevu 2022: Pasaport Randevu Başvurusu Nasıl Yapılır ve Gerekli Evraklar Nelerdir? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

16 Temmuz 2024 - 23:44

Pasaport Randevu 2022: Pasaport Randevu Başvurusu Nasıl Yapılır ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport Randevu 2022: Pasaport Randevu Başvurusu Nasıl Yapılır ve Gerekli Evraklar Nelerdir?
Son Güncelleme :

13 Haziran 2022 - 12:02

35 views

Pasaport yurt dışına seyahat edecek olan kişilere verilir. Uluslararası kimlik belgesi olarak geçer. Yetkili kurumlar tarafından verilen pasaportların çeşitleri vardır. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (Gri) ve Hususi Pasaport (Yeşil) şeklindedir. Pasaport almak isteyenlerin öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden (NVİ) pasaport randevusu alması gerekir. Pasaport randevusu telefon üzerinden de alınabilir. ALO 199 Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden randevu tarihi belirlenebilir.

Pasaport Randevu Başvurusu

Pasaport randevu başvurusu NVİ üzerinden veya e-devlet platformundan yapılabilir. NVİ üzerinden randevu almak için;

Adınızı, soyadınızı, T.C kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, telefon numaranızı ve güvenlik kodunu yazınız.İl ve ilçe seçimini yapın ve ileri tuşuna basın.

Kişi seçin ve karşınıza çıkan ekrana HES Kodunuzu yazın ve ileri butonuna basın.Kişiyi, randevu tarihi ve saatini seçin ileri butonuna basın.Telefonunuza gelen onay kodunu doğrulama alanına yazın ve ileriye basın.

e-Devlet Pasaport Randevusu

e-Devlet pasaport randevu sayfasına gidin.e- Devlet kimlik bilgilerinizi doğrulayın.Yeni Randevu butonuna tıklayın.Bilgilendirme yazısını okuyun ve onaylayın.Pasaport türünü seçin.İl, ilçe bilgilerini seçin ve ‘Devam Et’e basın.Kişi bilgisini seçin ve ‘Devam Et’e basın.Karşınıza gelen ekranda Kişi’yi seçin. Randevu tarihi, randevu saatini belirleyin. Son alana HES Kodunuzu girin. Ekle’ye basın.Randevu Oluştur butonuna basın.

Bütün bu işlemlerden sonra randevunuz oluşturulacaktır. Pasaport randevusu telefon üzerinden de alınabilir. ALO 199 Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden randevu tarihi belirlenebilir. Randevu oluşturulduktan sonra pasaport ücreti yatırılmalı ve gerekli evraklar ile birlikte randevu saatinde ilgili nüfus müdürlüğüne gidilmelidir.

Pasaport için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gerekli belgeler, alınacak pasaport türüne göre değişiklik göstermektedir.

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) Evrakları

T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesiSon altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğrafYasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatnameÖğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)Pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesiVarsa eski pasaport

Hususi Pasaport (Yeşil) Evrakları

T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesiSon altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğrafÇalışan kamu görevlileri ve ihracatçılar için hususi damgalı pasaport talep formu “Emeklilik veya çekilme nedenleri ile görevinden ayrılanlar için bir defaya mahsus kadro durumunu gösterir elektronik veya ıslak imzalı resmi yazı (Bu belgeyi kişiler son görev yaptıkları kurumlarından almaları gerekmektedir.)”Birinci derece kadro ile emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanları için; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığından alınan durumlarını gösterir resmi yazıYasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatnameEbeveynlerinin hakkından dolayı hususi damgalı pasaport alacak çocuklar için; “Öğrenci Belgesi” (Sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir. Ayrıca ergin olmayan çocukların öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar hususi damgalı pasaport verilir.)Ebeveynlerinin hakkından dolayı hususi damgalı pasaport alacak engelli ergin çocuklar için “Sağlık Kurulu Raporu”Varsa eski pasaportBaşvuru öncesinde pasaport defter bedelinin ödenmesi

Hizmet Pasaportu (Gri) Evrakları

T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesiSon altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğrafHizmet damgalı pasaport talep formuKamu görevlisi olmayanlar için talep formu ile birlikte görev onayıEbeveynlerinin hakkından dolayı hizmet damgalı pasaport alacak çocuklar için; “Öğrenci Belgesi” (Sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir. Ayrıca ergin olmayan çocukların öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar hak sahibinin pasaport süresi dikkate alınarak hizmet damgalı pasaport verilir.)Ebeveynlerinin hakkından dolayı hizmet damgalı pasaport alacak engelli ergin çocuklar için “Sağlık Kurulu Raporu”Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatnameVarsa eski pasaportBaşvuru öncesinde pasaport defter bedelinin ödenmesi

Pasaport Ücreti 2022

   Süre           Harç          Defter            Toplam        

6 Ay          309,40 TL     225,00 TL      534,40 TL1 Yıl         452,30 TL      225,00 TL      677,30 TL2 Yıl         738,40 TL      225,00 TL      963,40 TL3 Yıl        1049,00 TL     225,00 TL     1274,00 TL4-10 Yıl   1478,30 TL     225,00 TL     1703,30 TL

Öğrenci Pasaport Ücreti 2022

Öğrenci pasaportu çıkarırken harç bedeli ödenmemektedir. Öğrencilerin sadece defter bedeli ödemesi yeterlidir. 2022 yılı itibariyle pasaport defter bedeli 225,00 TL’dir. 25 yaşından büyük öğrenciler ise bordo pasaport harç bedeli ve defter bedeline tabi tutulmaktadır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.