TOGG banttan indi! Bayiden satışı yok, sadece otomobil değil dijital sistem üretecek « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

8 Aralık 2022 - 05:52

TOGG banttan indi! Bayiden satışı yok, sadece otomobil değil dijital sistem üretecek

TOGG banttan indi! Bayiden satışı yok, sadece otomobil değil dijital sistem üretecek
Son Güncelleme :

30 Ekim 2022 - 14:08

Milliyet Gazetesi otomobil yazarı Levent Köprülü, Togg’u değerlendirdi. Togg’un üreteceği araçları sadece bir otomobil değil akıllı cihaz olarak nitelediğini vurgulayan Köprülü şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık 5 ay sonra piyasaya sunulması planlanan araçların bayiden değil temas noktalarından satılması planlanıyor. Bunun için birkaç ay içinde 19 civarında temas noktası açılacak. Ayrıca servis oluşumuna da başlanacak. Bugün pek çok markanın da yeni oluşturmaya başladığı bir yapı bu. Dünyada da uygulaması olan bir şey. Öte yandan çok yakında dijital ürünlerini de tanıtacak şirket. Yani sadece otomobil değil aynı zamanda dijital ürün ve sistemlerin de satışını yapacaklar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Togg’da fiyat ve ön sipariş için tarihi belli olduHaberi Görüntüle

EKONOMİYE KATKISI NE OLACAK?

“Şirket, daha önceki açıklamalarında 15 yıl içerisinde cari açığın azaltılmasına 7 milyar euro’luk katkı yapmış olacaklarını söylemişti. Gayri safi milli hasılaya ise aynı sürede 50 milyar euro’luk katkı sağlanacağı belirtiliyordu. Sonuçta 18 ay içerisinde Avrupa piyasaları başta olmak üzere ihracat için de girişimlere başlanacak. Almanya’da bir yapı kuruldu, orası şimdilik Ar-Ge tesisi gibi hizmet veriyor. Benzer şekilde hedef ülkelerde girişimleri olacağını düşünüyorum. Şu dönem elektrikli araç dönüşümü tüm dünyada hızla artan trend olduğu için Togg, bu trendi takip etti. Sunacağı teknolojik ve dijital hizmetler ile de rekabet şansını artırmış olacak.

SADECE OTOMOBİL ÜRETMEYECEK

Önce de belirttiğim gibi, Togg sadece otomobil değil aynı zamanda dijital sistemler ve teknolojilerin yanı sıra pil de üreterek öne geçmeye çalışacak.

Bununla birlikte Togg’un bu aracı bir otomobil olarak değil akıllı cihaz olarak nitelendiriyor olması önemli. Bu otomobil sadece A noktasından B noktasına götüren bir araç olarak planlanmıyor. Akıllı telefon gibi kullanıcısına kolaylıklar sağlıyor. Togg, 3 tane oyun şirketiyle iş birliği içerisinde. Araç durduğu zaman oyun oynanabilecek belki de yahut borsaya girilebilecek, elektronik cüzdan olarak kullanabilecek, alışveriş yapabilecek. Elektrikli araçlar zaten geleneksel otomobillerin dışında araçlar. Togg, rekabatte avantaj sağlamak için bunu bir adım ileriye götürmek istiyor. Hazır sistem almak yerine startuplarla çalışıp onlarla birlikte yeni ürünler geliştirip, büyümek istiyor. Dolayısıyla aslında bir teknoloji şirketi de diyebiliriz.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.