TOGG’a talep yağacak! ‘Çok iyi fiyatla çıktı’ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

15 Haziran 2024 - 04:33

TOGG’a talep yağacak! ‘Çok iyi fiyatla çıktı’

TOGG’a talep yağacak! ‘Çok iyi fiyatla çıktı’
Son Güncelleme :

16 Mart 2023 - 15:42

10 views

Türkiye’nin otomobili Togg’un heyecanla beklenen satış fiyatı belli oldu. Yerli otomobilin standart menzilli modeli 953 bin, uzun menzilli modelin fiyatı ise 1 milyon 215 bin lira olarak belirlendi. Peki fiyat olarak piyasada rekabetçi olacak mı? Talep nasıl olacak? Milliyet Gazetesi Yazarı Levent Köprülü ve Otomotiv işletmecisi Erhan Yücetaş tek tek anlattı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Otomotiv İşletmecisi Erhan Yücetaş şu ifadeleri kullandı: “Çok iyi fiyatla çıktı. Bu fiyatta B segmenti SUV araçlarımız piyasada. B segmente, C segment yerli otomobil ile karşılık vermiş olduk. Talebin beklenenden fazla olmasını düşünüyorum.

ÖZEL KREDİ KAMPANYASI BEKLİYOR MUSUNUZ?

Muadillerine göre fiyat uygun. Bu fiyatın üzerine bir de kamu bankaları ile bir kredi çalışması olursa kuralara katılım yüksek olacak.

953 BİN LİRA FİYATI NASIL BULDUNUZ?

Milliyet Gazetesi Yazarı Levent Köprülü ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Ben ciddi şekilde rekabetçi buldum. Zira piyasaya baktığımız zaman elektrikli araç fiyatları tabi ki küçük sınıfta olanlar 700-750 bin lira bandında başlıyordu. TOGG C sınıfı bir SUV. Büyük boyutlara sahip, üstüne üstlük de 353 km hiç fena bir menzil değil.

İçten yanmalı motorlu araçlara göre ciddi rekabet sağlayacak. Piyasaya baktığınızda C sınıfı benzer boyutlarda benzinli motora sahip SUV fiyatının bu mertebeden başladığını görebiliyorsunuz.

Burada donanım unsurları ciddi şekilde belirleyici olacak. Elektrikliler arasında ciddi bir yer bulacak fiyat olduğunu söyleyebilirim. Fiyatın ne kadar süre geçerli olduğunu bilmiyoruz.

Bir ürünün lansmana özel fiyatı vardır. Uzun süreli mi olacak ilk etapta birkaç ay geçerli olacak fiyat mı olacak ben kişisel olarak merak ediyorum.

“CİDDİ ŞEKİLDE TALEP BULACAĞINA İNANIYORUM”

Bunun bir maliyet fiyatı olacaktır her ay belirli ölçülerde değişecektir. Bunları bir kenara bıraktığımızda gerçekten bu fiyat çok rekabetçi bir fiyattır. İnsanların hem TOGG’a hem elektrikli araçlara olan ilgisini artıracak bir fiyattır.

Avrupa seviyesinde diyemeyiz belki ama Türkiye’de ciddi şekilde elektrikli araçlara ilgi başladı. 20 bin üretim planlanmıştı ben ciddi şekilde talep bulacağına inanıyorum.

TOGG’UN SERÜVENİNİ NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

Çok hızlı bir yol kat edildi. Çalışmalar belli ölçüde hep çok fazla paylaşılmadan gitti, ki öyle olması gerekiyordu. Deneyimli ekip istihdam edildi. TOGG CEO’su Karakaş yurt dışı tecrübesi olan teknoloji konusunda uzman bir firmada yöneticilik yapmış birisiydi. Bu süreci gerçekleştirmek için hızla çalışmalara başladı. Teknolojik bir ürün olduğu için teknolojiye, mühendisliğe önem veren bir ekiple çalıştı. Alanında çok önemli insanlarla çalıştı.

En büyük özellikleri start-up’larla çalıştılar. Türkiye’de teknoloji yaratma açısından çok fazla bilinen ve çok da kullanılan bir kavram değildi. Fakat TOGG öncelikle buna önem verdi. Rekabeti çok fazla arttı.

TOGG’a özel aplikasyonlar oluşturuldu. Bu otomobili salt bir otomobil değil de bir akıllı telefon gibi tasarlamayı uygun buldular. Bu otomobilden alışveriş de yapabileceksiniz, bankaya gitmeden para işlemleri yapabileceksiniz, borsaya gireceksiniz. Bu yazılımlar start-up’larla geliştirilen aplikasyonlar üzerinden olacak.”

Vatandaşlar TOGG'un fiyatını değerlendirdi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRVatandaşlar TOGG’un fiyatını değerlendirdiHaberi Görüntüle

TOGG'un başlangıç fiyatı belli oldu! İşte ön sipariş tarihi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRTOGG’un başlangıç fiyatı belli oldu! İşte ön sipariş tarihiHaberi Görüntüle

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.