Üniversiteliler eğitimlerinin 2 yılını uzaktan almış olacak « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 21:26

Üniversiteliler eğitimlerinin 2 yılını uzaktan almış olacak

Üniversiteliler eğitimlerinin 2 yılını uzaktan almış olacak
Son Güncelleme :

13 Şubat 2023 - 13:49

116 views

Bu kararla birlikte 2019-2020 akademik yılında üniversiteye başlayan bir öğrenci, Kovid-19 döneminde de 1,5 yıl uzaktan eğitime dahil olduğu için dört yıllık eğitim hayatının ancak 2 yılını yüz yüze eğitim alarak mezun olabilecek. O nedenle birçok akademisyen ve eğitimci sosyal medyada üniversitelerin yüz yüze eğitime devam etmesi gerektiğine dikkat çeken mesajlar paylaştı. Öne çıkanlar şöyle:

‘Destekleyen görmedim’

Erhan Erkut (MEF Üniversitesi): Üniversite eğitiminin tüm dönem online olmasına itiraz eden epey akademisyen var. Ama destekleyen akademisyen görmedim daha. Acaba ben mi kaçırdım?

Selçuk Şirin (New York Üniversitesi): Üniversiteleri kapatmayın! Bu sene mezun olacak gençler sadece 1,5 yıl kampüse gitmiş olacak! Bu bir kuşağı kaybetmek demek. Yapmayın! Depremden etkilenen bölgelerdeki üniversitelerde kademeli öğretime geçiş, geçici kampüs ve başka bölgelere yatay geçiş olmalı.

Mustafa Aydın (Kadir Has Üniversitesi): Ulusal travma ve kriz dönemlerinde yapılması gereken toplumu en hızlı şekilde rutine geri döndürmektir. Henüz arama-kurtarma devam ederken ve halkın büyük kısmı şok yaşarken, rutin dışılığı uzatacak acele kararların uzun dönemde olumsuz yansımaları olacaktır.

‘Yanlıştan dönülmeli’

Beyhan Budak (Klinik Psikolog): Üniversitelere uzaktan eğitim kararının gözden geçirilmesi gerek. Pandeminin sebep olduğu, psikolojik etkiler henüz ortadan kaybolmamışken, üniversiteleri online hale getirmek en büyük gücümüz olan gençlerimizin ruh sağlığına ve eğitimine çok ciddi zararlar verebilir.

Raşit Tükel (İstanbul Üniversitesi): Üniversiteleri kapatma kararı ülkemizdeki eğitim sistemi ile yakından ilişkili. Deprem felaketinin sonuçlarına yönelik çözüm aranırken, ilk gözden çıkarılacak kurumların üniversiteler olması çok şey anlatıyor!

Cem Say (Boğaziçi Üniversitesi): Bu karar yanlıştır; tüm üniversite öğrencilerini eve göndererek ülkenin sağlam kalan bir diğer kısmına da hasar verir. Bu yanlıştan dönünüz. Depremzedeler milyonlarca kapasiteli boş konutlara veya otellere yerleştirilsin; öğrencileri üniversitelerimizde misafir öğrenci olsun.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.