Ünlü aktör meğer MOSSAD ajanıymış! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 19:56

Ünlü aktör meğer MOSSAD ajanıymış!

Son Güncelleme :

16 Nisan 2023 - 23:30

Ünlü aktör meğer MOSSAD ajanıymış!

1971 yapımı “Damdaki Kemancı” filmiyle ünlenen İsrailli aktör Chaim (Haim) Topol, 8 Mart 2023’te İsrail’in Tel Aviv kentinde 88 yaşında hayatını kaybetti. Topol’un ölümünün ardından İsrail’in ulusal istihbarat teşkilatı MOSSAD için de çalıştığı ortaya çıktı. Aktörün sinemada kazandığı şöhreti, MOSSAD’ın gizli operasyonları için kullandığı bildirildi. Chaim Topol’un ölümünün ardından “Haaretz” gazetesine röportaj veren ailesi, aktörün İngiltere’nin başkenti Londra’daki evini İsrail’den gönderilen MOSSAD casuslarını ağırlamak için kullandığını söyledi.

AJANLARLA PLANLADI

Topol’un ailesi, aktörün oyunculuk kariyerindeki statüsünü kullanarak hassas yerlere girmek için ajanlarla birlikte plan yaptığını ifade etti. Aktörün eşi Galia ile çocukları Adi ve Ömer, bu planların genellikle İsrail’e düşman Arap ülkelerinin büyükelçiliklerini ve havaalanlarını hedef aldığını öne sürdü.

Ailesi, Topol’un arkadaşı olan MOSSAD görevlisi Peter Zvi Malkin ile görüşmek için Londra’daki İsrail Büyükelçiliği’ne düzenli olarak gittiğini belirtti. Buna karşılık Malkin’in de Londra’daki arka bahçelerinden gizlice evlerini ziyaret ettiğini ifade ettiler. Galia, Topol’un Malkin’in operasyonları için bir tür “örtü” olduğunu belirterek, “İhtiyacı olduğunda Londra’da bizimle yaşardı” dedi.

Chaim Topol (sağda) 1971 yapımı “Damdaki Kemancı” filminin galasında yapımcı Norman Jewison ve oyuncu Norma Crane ile.

‘TEŞKİLAT YÖNETİCİSİ EVİME GELİYORDU’

Chaim Topol’un eşi Galia, 1968 – 1974 yılları arasında MOSSAD’ı yöneten Zvi Zamir’in de o dönem düzenli olarak Londra’daki evlerini ziyaret ettiğini dile getirdi. Topol ailesi ayrıca aktörün bir Arap ülkesinin bir Avrupa başkentindeki büyükelçiliğini dinlemek için gerçekleştirilen operasyona da dahil olduğunu iddia etti. Ünlü aktör ve MOSSAD görevlisi Malkin’in ortak duvarda delikler açmak ve dinleme cihazları yerleştirmek için büyükelçiliğin bitişiğindeki bir daireyi kiraladığını öne süren aile, söz konusu görevin Topol’un oyunculuk yeteneği sayesinde başarılı olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBaşlıkHaberi Görüntüle

YOM KİPPUR’DAN SONRA ENFORMASYON

Yom Kippur Savaşı olarak isimlendirilen 1973 Arap–İsrail Savaşı, 1973’te 6 ila 25 Ekim tarihleri arasında Mısır ve Suriye liderliğindeki Arap devletlerinin İsrail’e karşı başlattığı bir harekâttı. Chaim Topol’un ailesi, aktörün bu savaşın ardından İsrail Savunma Kuvvetleri’nin enformasyon birimine katıldığını belirtti. Topol’un bu birim adına yabancı gazetecilerle İsrail ile Mısır arasındaki barış görüşmelerini kapsayan ilişkiler kurmak için çalıştığı ifade edildi. Altın Küre ödüllü Topol’un oğlu Ömer, “Babamın yaptığı görevler için uygun tanımın tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Ama kesin olan şu ki, babam MOSSAD adına gizli görevlere karışmıştı” ifadesini kullandı.

 

 

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.