Selçuk Bey Kimdir? Kısaca Hayatı, Biyografisi Ve Ölümü Hakkında Bilgiler « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 20:14

Selçuk Bey Kimdir? Kısaca Hayatı, Biyografisi Ve Ölümü Hakkında Bilgiler

Selçuk Bey Kimdir? Kısaca Hayatı, Biyografisi Ve Ölümü Hakkında Bilgiler
Son Güncelleme :

07 Nisan 2023 - 13:01

16 views

Selçuk Bey, Büyük Selçuklu Devleti’nin temellerini atmıştır. 1009 yılında da vefat etmiştir. Selçuk Bey, Hazar denizi ile Aral gölü arasındaki topraklarda hakimliğini sürdürmüştür. Oğuz Türklerinin kınık boyundandır.

Selçuk Bey Kimdir?

Selçuk Bey; Büyük Selçuklu Devleti’nin kurucusudur. Hazar denizi ve Aral gölü arasındaki topraklarda hakimliğini sürdürmüştür. Selçuk Bey’in babası Oğuzların ordu komutanıdır. Selçuk Bey’in babası öldüğünde 17-18 yaşlarındaydı. Yabgu’nın yanında görev almıştır. Daha sonrada subaşı olmuştur.

Bu dönem sırasında Oğuz Türkleri İslamiyet’i kabul etmiş, Anadolu’ya göç etmiştir. Selçuk Bey’in genç yaşına rağmen ünü giderek artmıştır. Yabgu ile arası açılan Selçuk Bey Maveraünnehir’e doğru göç etti. Aslında bu göçün nedeni otlak yetmezliği ve aynı zamanda yer darlığıydı.

1038 yılında Selçuk Bey, Büyük Selçuklu Devleti’ni kurdu. Bağdat’ı da başkent yapmıştır. 10.000.000 km karelik bir alana ulaşarak döneminin en güçlü devletleri arasında yer almıştır. Büyük Selçuklu devleri dil olarak Farsça ve Türkçe kullanmıştır. Devleti de monarşi ile yönetmiştir. Din olarak İslamiyet’i kabul etmişlerdir. Bayraklarında da çift başlı bir kartal bulunmaktadır.

Selçuk Bey Müslüman olduktan sonra daha da fazla itibar artmıştır. Yapılan mücadeleler sonucunda

Cend Selçukluların olmuştur. Burası Selçuklu’nun merkezi haline gelmiştir. Selçuk Bey bu olaydan sonra el-Meliku’l-gazi unvanını almıştır. Türkler tarih boyunca Selçuk Bey’in etrafında toplanmışlardır.

Selçuk Bey’in Kısaca Hayatı ve Ölümü Hakkında Bilgiler

Selçuk Bey İslamiyet’i yaymak için oldukça fazla mücadele vermiştir. Hatta Oğuz devletine karşıda savaşlar vermiştir. Yaptığı bu savaşlar ile Müslüman Oğuzların kendisine katılmasına ve kendi bağımsızlığını ilan etmesini sağlamıştır.

Selçuk Bey; Aslan Yabgu isimli Türkmen bir hükümdarın kızı ile evlendi ve beş çocuğu olduğu düşünülmektedir. Selçuk Bey’in tam ölüm tarihi bilinmemektedir. Ama tahmin edilen 1007 yılı ile 1009 yılı arasındadır.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.